پیش نویس بخش اول

طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور

به گمان بنده، ساختار فرهنگی کشور نیاز به یک بازسازی انقلابی دارد. ما مشکل داریم در ساختار فرهنگی کشور؛ و یک حرکت انقلابی لازم است. البتّه «حرکت انقلابی» یعنی خردمندانه و عاقلانه. معنای «انقلابی بودن» بی‌هوا حرکت کردن و بی‌حساب حرکت کردن نیست.

ساختار فرهنگی کشور نیازمند بازسازی انقلابی

رهبر انقلاب اسلامی ایران | ۶ شهریور ۱۴۰۰

پیرو تأکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت بازسازی انقلابی ساختار فرهنگ و رسانه کشور در تاریخ 6 شهریورماه 1400، دبیرخانه طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، کمیسیون فرهنگی مجلس و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‌منظور ارائه طرح بازسازی ساختار فرهنگ و رسانه تشکیل شد.

دبیرخانه طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه، بهره‌گیری از سازوکار مشارکتی و تجمیع نظرات طیف وسیعی از نخبگان و صاحب‌نظران را خط‌مشی اصلی خود قرار داد. لذا از مسیرهای مختلف اقدام به تأمین محتوا از میان نظرات مردمی، نخبگان استانی، دستگاه‌های رسمی کشور، متخصصان و اهالی فرهنگ و رسانه، کتاب‌ها، مقالات و پژوهش‌ها و سرانجام رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی نمود.

در گام بعد، محتوای تأمین‌شده مورد تحلیل و نظام‌مندسازی قرار گرفت. تاکنون با اخذ نظر حدود 900 نفر از اهالی فرهنگ و رسانه، بیش از 1,900 گزاره راهبردی استخراج شده است.

بررسی گزاره‌های راهبردی اهالی فرهنگ و رسانه نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از نظرات، بر ضرورت هماهنگی برنامه‌ها و راهبری امور فرهنگی ذیل یک مرجع واحد تأکید دارند. ازآنجایی‌که پیش‌نیاز بازسازی ساختار فرهنگ و رسانه کشور، تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان رأس هرم حکمرانی حوزه فرهنگ است و بدون این مهم، حتی با فرض امکان‌پذیری بازسازی سایر اجزای ساختار، مهم‌ترین آسیب کنونی یعنی فقدان هماهنگی، هم‌افزایی و هوشمندی، همچنان پابرجا است؛ بنابراین ارائه طرح تحول و بازسازی ساختار شورای عالی انقلاب فرهنگی در اولویت قرار گرفت تا با اجرای آن، اولاً مقدمه و پیش‌نیاز بازسازی سایر ساختارها محقق شود و ثانیاً شورای عالی بتواند با به‌دست آوردن الزامات فرماندهی ازجمله بازوهای رصدی و راهبری، بازسازی ساختار فرهنگ و رسانه کشور را عالمانه‌تر، متقن‌تر و دقیق‌تر محقق کند.

متن پیوست پیش‌نویس اولیه این طرح است که برای بهره بردن از نظرهای ارزشمند صاحب‌نظران و نقد و بررسی منتشر می‌گردد. مستدعی است ضمن مطالعه آن به ارائه نظرات خود در لینک ارائه شده، اقدام فرمایید. مقتضی است جهت امکان ارتباطات آتی و برگزاری جلسات احتمالی حضوری در دبیرخانه، اطلاعات ارتباطی خود را نیز تکمیل فرمایید.

محورهای اصلی طرح

ترکیب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی
طراحی ستادهای نه‌گانه
دسته‌بندی نهادها در خوشه‌های اجرایی
بازنگری در کارکرد شورای معین
تکمیل ساختارهای دبیرخانه شورای عالی

ارسال پیشنهاد و انتقاد

نظرات و پیشنهاد‌های خود را پیرامون متن پیش‌نویس برایمان بفرستید.

شما می توانید نظرات و انتقادات خود را از طریق ایمیل هم برایمان بفرستید


info@sccmedia.ir