تاریخ انتشار:
دانلود سند

مجموعه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی جلد ۱

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی قدس سره الشریف و در سایه جان‌فشانی‌ها و از خودگذشتگی‌های بی‌بدیل مردم، نویدبخش تحولات بزرگ و چشمگیر در همه عرصه‌ها و صحنه‌های جامعه در راستای نیل به استقلال و عظمت اسلامی- ایرانی و رهایی از هرگونه ذلت و خواری شد. انقلاب فرهنگی از جمله مهم‌ترین و محوری‌ترین تحولات […]

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی قدس سره الشریف و در سایه جان‌فشانی‌ها و از خودگذشتگی‌های بی‌بدیل مردم، نویدبخش تحولات بزرگ و چشمگیر در همه عرصه‌ها و صحنه‌های جامعه در راستای نیل به استقلال و عظمت اسلامی- ایرانی و رهایی از هرگونه ذلت و خواری شد. انقلاب فرهنگی از جمله مهم‌ترین و محوری‌ترین تحولات مذکور به شمار می‌رود. مقابله با اعمال نفوذ سیاسی بیگانگان و قطع هرگونه وابستگی از اجانب و گذر از فضای نامطلوب و به دور از ارزش‌های والای اسلامی و انسانی حاکم بر جامعه در دوران ستم‌شاهی و تقویت ریشه‌های فرهنگ مستقل و خودکفا براساس آموزه‌ها و معارف اسلامی، گسترش همه‌جانبه اخلاق و فرهنگ اسلامی، تضمین سلامت فکری و روحی، تقویت مبانی معنویت و ایمان، شکوفایی اندیشه‌ها و رشد و توسعه علمی و حصول خودکفایی در بسیاری از زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فکری و فرهنگی به‌عنوان اساس و شالوده استقلال و یکپارچگی جامعه اسلامی از جمله بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی بود که زمینه‌ساز انقلاب فرهنگی و فرمان ارزشمند و فراموش نشدنی امام خمینی (ره) برای تشکیل «شورای عالی انقلاب فرهنگی» گردید.
بی شک رهنمودهای بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و پس از ایشان عنایات و اهتمام ویژه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی)، همواره چراغ راه فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی و راهنمای دست‌اندرکاران امور فرهنگی بوده است. امام خمینی (ره) درخصوص اعتبار مصوبات شورای عالی فرمودند: «ضوابط و قواعدی را که شورای محترم عالی انقلاب فرهنگی وضع می‌نمایند باید ترتیب آثار داده شود.»
(۶/۱۲/۶۳) در همین رابطه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) می‌فرمایند: «شورای عالی انقلاب فرهنگی همچون یک قرارگاه اصلی، وظیفه سیاست‌گذاری راهبردی و هدایت دستگاه‌ها و مراکز تأثیرگذار فرهنگی و بخش‌های اجرایی را برعهده دارد… شورای عالی انقلاب فرهنگی از نهادهای قانونی و قطعی نظام، و مصوبات آن لازم‌الاجرا است. تضمین اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، حضور رؤسای سه قوه در این شورا است و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی همواره باید به سرعت ابلاغ شوند.» (۲۳/۳/۹۰) تدوین و تنقیح مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول بیش از سه دهه از تشکیل آن امری ضروری و لازم بود و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌ویژه در زمینه‌های علمی و فرهنگی، اسناد ارزشمندی برای دستگاه‌های اجرایی به شمار می‌رود. کار تدوین و تنقیح مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۴ توسط دبیرخانه به همکارانی مجرب سپرده شد. مجموعه حاضر در چهارده بخش تنظیم و تنقیح شده است. دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تقدیر از تدوین‌کنندگان، این مجموعه ارزشمند را به جامعه علمی و فرهنگی کشور تقدیم می‌نماید.