حسن سالاری:

ضرورت توجه به مسائل فرهنگی شهر

لازم است برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی در افق چند ساله برای مسائل فرهنگی تدوین شود و وضع موجود مسائل فرهنگی شهر به صورت علمی بررسی شود و مدل اجرایی و گزارش‌های اولیه آن توسط همکاران متولی امر به دست شورای اسلامی شهر جهت همراهی و آگاهی برسد.

به گزارش خبرنگار ایمنا و بر اساس یادداشتی از حسن سالاری، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس، که در اختیار خبرگزاری ایمنا قرار گرفته است: بر اساس فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی، مسئله فرهنگ و رسانه در ساختار فرهنگی کشور نیاز به یک بازسازی انقلابی دارد. همچنین در ساختار فرهنگی کشور مشکل داریم و یک حرکت انقلابی لازم است و البته این حرکت انقلابی باید خردمندانه و عاقلانه باشد.

معنای انقلابی بودن؛ بی‌هوا و بی‌حساب حرکت کردن نیست، اقدام در هر حوزه‌ای باید انقلابی باشد یعنی باید بنیانی حرکت کنیم و در عین حال گام برداشتن در این مسیر باید برخاسته از اندیشه و حکمت باشد. همچنین فرهنگ زیربنا است؛ بسیاری از خطاهایی که در بخش‌های مختلف انجام می‌دهیم، ناشی از فرهنگ حاکم بر ذهن است، اگر اسراف، تقلید کورکورانه و سبک زندگی غلط داریم، قطعاً ناشی از مشکلات فرهنگی است؛ زیرا فرهنگ حاکم بر ذهن‌ها است که در عمل، این مشکلات را به وجود می‌آورد. زندگی‌های تقلیدی، تجملاتی و اشرافی‌گری، منشأ و ریشه فرهنگی دارد. در واقع نرم‌افزار این حوادث، فرهنگ حاکم غلط و انحرافی است که بر بعضی ذهن‌ها مسلط است.

در حال حاضر شورای اسلامی شهر و شهرداری به عنوان راهبر مدیریت شهری یکی از مخاطبان دستورات ولایی است تا فرهنگ را در میان کالبد شهر اصلاح و ساختار نوینی را احیا کند؛ لذا نگاه به امر باید با برنامه‌ریزی باشد و خردمندانه و عاقلانه، عمل کنیم.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در افق چند ساله در این زمینه تدوین شده است؟ آیا وضع موجود مسائل فرهنگی شهر به صورت علمی در حال بررسی است؟ لازم است مدل اجرایی و گزارش‌های اولیه بررسی شود و همکاران متولی امر، وضع موجود مسائل فرهنگی شهر را به دست شورای اسلامی شهر جهت همراهی و آگاهی برسانند.

امروز همه در یک کشتی نشسته‌ایم و آیندگان عملکرد و گفتمان ما را تحلیل خواهند کرد، بنابراین هویدا است که منش‌ها باید از چند سویه‌نگری و انفکاک به همگرایی و تمرکز بر امور تغییر کند تا با کار علمی و کارشناسی فرصت رصد و پایش مسائل حاصل شود و در نهایت گره کار مردم باز شود، پس گریزی نیست تا از سطحی‌کاری به راهکارهای مؤثر و مفید تغییر جهت دهیم و حرکت جهادی و انقلابی را شتابان و نه شتاب‌زده و بهتر از گذشته دنبال کنیم. حصول نتیجه مفید برای مردم از نقطه‌ای آغاز می‌شود که پندها را با آغوش باز بشنویم و ملاک عمل خود و نه هدفی برای برخورد قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.