تحول ساختاری فرهنگ از اولویت‌های دولت مردمی و انقلابی سیزدهم است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: تحول ساختاری فرهنگ از اولویت‌های دولت مردمی و انقلابی سیزدهم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، عبدالرحیم افروغ در آیین تکریم و معارفه معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل، با اشاره به اندیشه‌های مدیریت و حاکمیت ناکارآمد در جوامع بشری، بیان کرد: دنیا تشنه یک مسئله و موضوع جدید است و ابتکار امام با نسخه بروزرسانی شده اسلام در این زیست بوم متعالی و متمدن طرحی را نه به بلندای جغرافیای ایران بلکه در حاکمیت عصر جدید بشریت ارائه کرد.
وی اظهار کرد: مبنای حرکت امام بر اساس فرهنگ بوده و نقطه آغازی که مورد توجه قرار می‌دهد و ملت ایران را با نگاه متعالی فرهنگی، عزت‌مندانه و استقلال خواهی آشنا می‌کند.
افروغ افزود: وقتی تحول در عرصه فرهنگ ایجاد می‌شود به طبع آن دیگر مولفه‌های حیات انسانی نیز متاثر از فرهنگ هستند و اگر حیات بشریت را در دهه‌ها، صده‌ها و هزاره‌های بررسی کنیم می‌بینیم که اگر ملتی در عرصه فرهنگی متعالی بوده توانسته اتفاقات جدی را رقم بزند اما اگر بر فرهنگ جامعه‌ای خدشه‌ای وارد شود آن جامعه دچار ضرر و زیان خواهد شد.
وی ادامه داد: فرهنگ بدون برنامه، طرح، اندیشه و ساختار جلو نمی‌رود و باید این مهم را رقم بزنیم و امروز انقلاب اسلامی ایران داعیه دار این موضوع مهم است و به طبع نوع نگاه حاکمیت و مسئله مردم سالاری، اتفاقی که امروز در دولت سیزدهم مطالبه است  تحول ساختاری در فرهنگ می‌باشد که باید نگاه، تمرکز و دقت جدی بر این موضوع داشت.
افروغ تصریح کرد: از آغازین روزهای مدیریت در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تا به امروز هزاران ساعت نشست در ارتباط با ارتقاء و تحول در حوزه فرهنگ برگزار کرده‌ایم و این مهم را جهت رسیدن به قله اهداف ادامه خواهیم داد و زیرا باور داریم که ادعای ما با نگاه مطلوب این است که با مدیریت مردمی به ویژه در عرصه فرهنگ پیش برنده خواهیم بود.
وی اضافه کرد: ساختار مدیریت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان پیشانی مدیریت فرهنگی در جامعه باید متفاوت از دیگر وزارتخانه‌ها باشد و الگوی مالی الگوی اداری و دیگر الگوهای مختلف که برای تحول در زمان‌های گوناگون وقت طولانی نیاز داریم باید یک جایی منتقد باشیم و با ایده پردازی و نگاه‌های و صحه صدر و رویکردهای مختلف و نگاه دانش بنیاد و ناظر به رسیدن به هدف به مسئله فرهنگ به صورت فعالانه بپردازیم نه اینکه در کنج عزلت بنشینیم و انتظار و مطالبه تحول در این حوزه داشته باشیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر عنوان کرد: برای تحول در ساختار فرهنگ دولت دو بخش جدی به نام ساختار و کارگزار دارد که تلفیق این دو مولفه می‌تواند تحول ایجاد کند که البته در مفاهیم طراحی دولت کارگزار مقدم بر ساختار می‌بینم و این کارگزار است که نقش تعیین کننده‌ای در تحول در ساختار برای دست یافتن به هدف دارد.
افروغ بیان کرد: آنچه که امروزه برای ما موضوعیت دارد و ما متولی تحقق آن هستیم مسئله گام دوم انقلاب و به مطلوب رسیدن انقلاب اسلامی برای دولت سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی می‌باشد که پیش روی ما است و مکلف هستیم در چهل ساله دوم انقلاب اسلامی تمرکز را بر این موضوع با محوریت فرهنگ داشته باشیم و آنچه که کلیدواژه مشخص و دقیق برعهده ما است تحقق دولت جوان حزب‌اللهی با مطالبه ویژه امام و جامعه است.
وی گفت: تحقق این مهم در دولت جوان حزب‌اللهی باید سراغ بدنه جامعه متعهد، خودجوش و آتش به اختیاری که احساس به مسئولیت کرده و مسئله را فهمیده و برای حا آن راهکار دارد و آماده جانفشانی در این عرصه است برویم.
افروغ افزود: وقتی برای تحقق مسئله فرهنگی باید سراغ همه افراد و نخبگان و گروه‌ها رفت و با هم‌افزایی و همفکری و با همیاری همه همکاران از موازی کاری‌های موجود در نظام اداری جلوگیری کنیم و فضای فردا را با انسجام و عزمی راسخ برای اعتلای اعتماد سازمانی ایجاد کنیم.
وی اظهار امیدواری کرد با همکاری و برنامه‌های اثرگذار در حوزه فرهنگ، رسانه و فضای مجازی رویکرد جدیدی را در این حوزه رقم بزنیم و با ارتباط کارآمد با فضای مجازی و رسانه‌ای به جایگاه بلندی در حوزه فرهنگ استان دست پیدا کنیم.
افروغ اظهار کرد: وحید حیدری دارای چهره‌ای آرام، متین و با صلابت بوده و با توجه به توان و ظرفیت بالای او در حوزه فرهنگی، کسب عنوان انجمن اسلامی برتر در کشور و آشنایی به حوزه فرهنگی تربیتی و فهیم در این امور از شاخص‌های انتخاب وی برای این مسئولیت خطیر بوده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر ضمن تقدیر از تلاش‌های خستگی ناپذیر معاون سابق فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، عنوان کرد: انتخاب وحید حیدری در این سمت بازتاب بسیار مثبتی در حوزه فرهنگی استان داشته که امید است این رویکرد منجر به خدمات شایانی در این حوزه باشد.
لازم به توضیح است در این آیین از تلاش و زحمات آنیتا مظفری تقدیر و وحید حیدری به عنوان معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر معارفه شد.

منبع: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.