ارائه گزارش کمیته تحول در جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی

پنجاه و پنجمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، ۱۶ اسفند ماه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور بررسی چهار دستور برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا، پنجاه و پنجمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی دوشنبه ۱۶ اسفندماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و به منظور بررسی چهار دستور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود.

نخستین دستور این جلسه انتخاب چهارمین دوره عضویت صاحب‌نظران حقیقی امور قرآنی شورا است. این دستور جزء دستوردهای باقیمانده از جلسات پنجاه و سوم و پنجاه و چهارم شورای توسعه است.

در جلسه گذشته شورای توسعه فرهنگ قرآنی به این موضوع پرداخته و مصوب شد «شرایط و نحوه انتخاب و فعالیت صاحبنظران حقیقی امور قرآنی عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی» از طریق سامانه اعلامی صورت گیرد. در نهایت ۸۴ متقاضی عضویت ثبت‌نام کردند و سپس بر اساس احراز شرایط، ۲۰ نفر از بین این افراد جهت رأی‌گیری به صحن شورای توسعه فرهنگ قرآنی پیشنهاد شده‌اند.

بر اساس گزارش ایکنا، با توجه به اینکه در جلسه گذشته شورای توسعه فرهنگ قرآنی مقرر شد به منظور نهایی کردن بیانیه تحول، ساختار قرارگاه و تقسیم کار ملی و آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون‌ها و دبیرخانه، جلسات کمیته تحول ساختار و نظام قرآنی با دعوت از دستگاه‌ها و کمیسیون‌ها تداوم یافته برگزار شود، نتایج به جلسه بعدی شورا ارائه شود. بر همین اساس دومین دستور این جلسه به ارائه گزارش کمیته تحول و بازسازی ساختار و نظام امور قرآنی کشور اختصاص خواهد داشت. این دستور نیز از جلسه پنجاه و سوم شورای توسعه ارجاع شده است.

تصویب نهایی شاخص‌های انتصاب مدیران امور قرآنی سومین دستور پنجاه و پنجمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی است. این موضوع پیشتر نیز در صحن شورا مطرح شده بود که کلیات آن به تصویب رسید. این دستور از جلسات ۵۳ و ۵۴ شورا به این جلسه ارجاع داده شده و همچنین در جلسات، ۱۱۹، ۱۲۰ و ۱۲۱ مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی نیز مطرح شده است.

دستور چهارم شورای توسعه، اختصاص به ارائه و بررسی نتایج کمیته بررسی ساماندهی و یکپارچه‌سازی سامانه‌های امور قرآنی کشور دارد. در جلسه پنجاه و سوم شورای توسعه که به این موضوع پرداخته شد. بر ضرورت ساماندهی سامانه‌های قرآنی از سوی دبیرخانه شورا در قالب کمیته موقت تأکید شد. پس از برگزاری جلسات مقدماتی در دبیرخانه شورای توسعه و اداره کل فناوری ارتباطات دبیرخانه و دو جلسه کمیته موقت با حضور نمایندگان دستگاه‌های منتخب، گزارش وضعیت سامانه‌های امور قرآنی کشور به همراه ماده واحده پیشنهادی جهت بررسی و تصویب به این جلسه ارائه شده است.

با توجه به بحث تحول و تأکیدهای بسیار زیاد بر قرارگاهی شدن فعالیت‌ها، پیش‌بینی‌ می‌شود این جلسه آخرین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی در شکل و شمایل فعلی باشد. با توجه به این پیش‌بینی امید می‌رود وزرا و مدیران دستگاه‌های عضو این شورا که تا کنون حضور بسیار کم‌رنگی داشته‌اند، در این جلسه که می‌تواند جلسه‌ای تاریخی باشد، حضور داشته باشند.

منبع: ایکنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.