به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد:

خانواده؛ اولویت اول در گام دوم انقلاب

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، در گام دوم انقلاب و افق ترسیم شده برای زنان و خانواده، جایگاه بسیار ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. امروز و در این مقطع تاریخی، رسالت شناسی زنان و شناخت مسئولیت‌ها و حقوق فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان مسلمان جایگاه ویژه‌ای یافته است.

گام دوم انقلاب زن مسلمان را به عنوان یک فعال و اثرگذار در حوزه‌ های فردی، خانوادگی و اجتماعی وارد عرصه فعالیت کرده است.

جایگاه زنان در گام دوم انقلاب

 

 

رهبر معظم انقلاب در این بیانیه تأکید می‌کند که فرهنگِ غربی، ذهن‌ها و فکرها را «مادّی» می‌کند و کسب ثروت و مال اندوزی سبب دوری از اهداف متعالی زندگی می شود، گناه را عادی‌سازی می‌کند و موجب فروپاشی «خانواده» می‌شود، لذا طبق نظر کارشناسان تواناسازی خانواده در مسیر دستیابی به اهداف بیانیه گام دوم باید در اولویت مسائل فرهنگی و اجتماعی باشد.

خانواده مهم‌ترین خواستگاه بیانیه گام دوم انقلاب است/ عظمت زنان مسلمان غیرقابل انکار است
ثریا رضایی در گفتگو با مرصادنیوز اظهار داشت: بانوان ایران اسلامی از زمان شکل گیری نهضت بزرگ امام خمینی(ره) تا پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن در دوران دفاع مقدس و سپس سازندگی و در عرصه‌های گوناگون کشور از جمله در راهپیمایی‌ها و انتخابات ها و همچنین در ساختن ایرانی اسلامی در همه ابعاد آن نقشی ارزنده و مؤثر داشته اند.

جایگاه زنان در گام دوم انقلاب

 

 

مسئول امور فرهنگی جامعه زنان استان کرمانشاه گفت: پیروزی انقلاب اسلامی وابسته به پیشقدمی و تحول زنان است. اکنون که به تعبیر حضرت آیت ا… خامنه ای مدظله العالی، در دومین مرحله خودسازی و جامعه‌ پردازی و تمدن‌سازی هستیم، توجه جامعه بزرگ زنان ایران اسلامی در خصوص نقش آفرینی هایشان در تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مهم است.

وی افزود: خانواده مهم‌ترین خواستگاه بیانیه گام دوم انقلاب و مورد طمع دشمنان است و عدم کسب آموزش‌های لازم زندگی مشترک و فقدان مهارت در زوجین عامل اصلی اختلافات و تنش‌ها در خانواده است.

رضایی گفت: هر قدر آسیب‌های خانواده بیشتر می‌شود، آسیب‌های اجتماعی هم افزایش می‌یابد و این نشان‌دهنده رابطه مستقیم وضعیت کارکرد خانواده و جامعه است.

وی ادامه داد: بخشی از اختلال در کارکرد خانواده به رسانه و شبکه‌های ماهواره‌ای که البته مخاطبان بسیار بیشتری از زنان نسبت به مردان دارند، مربوط می‌شود.

رضایی  بابیان اینکه مهم‌ترین خواستگاه بیانیه گام دوم انقلاب، خانواده است، ابراز داشت: هفت موضوع اصلی در بیانیه وجود دارد که بهترین محل برای پرورش آن‌ها می‌تواند خانواده باشد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، خانواده‌ها به‌مثابه خانه‌های کوچک کندوی عسل هستند که جامعه را می‌سازند.

جایگاه زنان در گام دوم انقلاب

 

وی با ابراز تأسف از گرایش‌های دختران و پسران جوان به موضوعات غیرضروری و غفلت از آموزش‌های لازم برای زندگی مشترک، اذعان داشت: متأسفانه در جامعه‌ای که بسیاری از والدین به دنبال کلاس‌های آموزشی غیرضروری با هزینه‌ها و وقت بالا هستند، تا امروز حتی یک نفر هم نیامده و از من نخواسته که چند مهارت دلبری از شوهر را به دختر من بیاموزید و این در حالی است که این مهارت از ضروریات زندگی یک خانم است.

رضایی خاطر نشان کرد: گام دوم انقلاب در حقیقت باز هم بر نفس گرم مادرانه و شور و عاطفه‌ همسری و عظمت غیرقابل انکار زنان مسلمان، بسیار تأکید کرده است.

جایگاه زنان در گام دوم انقلاب

 

التفات رهبر معظم انقلاب به مقوله سبک زندگی در بیانیه گام دوم

سهیلا زارعی پور در گفتگو با مرصادنیوز اظهار داشت: سبک زندگی مقوله‌ای است بنیادین، که اندیشمندان علوم اجتماعی، تربیتی، روان‌شناختی و حتی متفکران حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و مدیریتی هر کدام با رویکردهای مختلفی به آن توجه کرده‌اند و مقام عظمای ولایت در بیانیه گام دوم انقلاب بطور جامع به آن اشاره کرده اند.

این کارشناس ارشد علوم اجتماعی افزود: حضرت آقا در این بیانیه شعارهای انسانی و همیشه زنده انقلاب را گوشزد کردند و فرمودند اساساً انقلاب ما به معنای انقلابی ملی و ایرانی نیست، بلکه یک انقلاب اسلامی و بلکه انقلابی انسانی است؛ شعارهای اصلی انقلاب، آزادی، اخلاق، معنویت، استقلال و برابری است که هیچ گاه کهنه نمی شود.

وی گفت: انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی فرهنگی و متکی به مبانی توحیدی با هدف تغییر بنیادین در همه ابعاد زندگی جامعه ایران و امت اسلامی شکل پذیرفته است. سبک زندگی بیان کننده سیرت انقلاب و روح آن است؛ و کانون اصلی ارزیابی توفیقات یا ارتجاع انقلاب را در همین حوزه باید جستجو کرد.

جایگاه زنان در گام دوم انقلاب

 

زارعی پور با بیان اینکه بهترین منبع سبک زندگی اسلامی قرآن است، خاطر نشان کرد: سبک زندگی فرد همان رفتار شخصیتی فرد و مبتنی بر نگرش‌های اجتماعی و فردی در بستر جامعه و گروه‌ها است.

این کارشناس ارشد علوم اجتماعی گفت: سبک زندگی ما در ابتدا نگرش‌ها و باورها و رفتارهای فردی است که به رفتارهای خانوادگی یا رفتارهایی اجتماعی و سپس به گروه‌ها و جامعه تسری پیدا می‌کند و این بستر توسعه پیدا می‌کند و روش ارتباطی و تعاملی سطح اجتماعی جوامع و ملت‌ها می‌شود و در نهایت ممکن است ما روزی به اینجا برسیم که سبک زندگی و روش های زندگی بشری در جوامع مختلف یکسان و مشترک یا نزدیک به هم داشته باشیم.

وی گفت: مقام معظم رهبری بارها به ما گوشزد کرده اند غرب و دشمنان دنبال این هستند که زندگی غربی را در جوامع اسلامی وارد کنند لذا ما باید هوشیارانه عمل کنیم، بایستی در یک دورنما طرح و نقشه زندگی اسلامی را طراحی و وارد عرصه زندگی کنیم.

جایگاه زنان در گام دوم انقلاب

 

زارعی پور افزود: کسانی که علم معنوی و دینی را کسب نموده‌اند، نمی‌توانند به یک سبک زندگی تمام عیار ظاهری سبک زندگی غربی امروز تن بدهند، چون زندگی غربی در قالب و محدوده تجربه و حس است و آخرت‌گرا نیست.

این کارشناس علوم اجتماعی گفت: بر اساس بیانیه گام دوم و نگاه مقام معظم رهبری درباره سبک زندگی اسلامی، سبک زندگی اسلامی، تشکیل دهکده جهانی و صلح بین‌الملل جهانی را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند، چون سبک زندگی اسلامی تمدن نوین اسلامی و فراتر از تمدن نوین اسلامی تمدن آخرالزمان و تمدن مهدوی را می‌سازد و قرآن نیز به این مهم بشارت داده است.

وی گفت: رهبرِ انقلاب در بیانیۀ گامِ دوّمِ انقلاب، از «سبک زندگی غربی» سخن گفته‌اند. رهبرِ انقلاب تأکید می‌کند که فرهنگِ غربی، ذهن‌ها و فکرها را «مادّی» می‌کند و کسب ثروت و مال اندوزی سبب دوری از اهداف متعالی زندگی می شود، گناه را عادی‌سازی می‌کند، موجبِ فروپاشیِ «خانواده» می‌شود.

 

جایگاه زنان در گام دوم انقلاب

 

زارعی پور خاطر نشان کرد: اعتنا و التفات رهبر انقلاب به مقولۀ سبکِ زندگی در بیانیه گام دوم، نمایانگرِ آن است که ایشان بسیار به «وضعِ اجتماعی» و «مناسبات و احوالاتِ مردم در لایه اجتماعی»، خصوصاً به زنان توجه دارند و دغدغه‌ها و ملاحظه‌های‌شان تنها محدود به لایه سیاسی نیست.

به گزارش مرصاد؛ گام دوم هویت بخش زنانی است که عظمت وجودی‌اشان را با رنگ و لعاب‌های بی مقدار بی تفاوتی عوض نخواهند کرد. زن مسلمان امروز و بانوی ارزشمند ایرانی پرچمدار این مطالبه جهانی است و در گام دوم انقلاب با عزمی جزم تر مسیر تمدن نوین اسلامی را تا رسیدن به مرزهای مطمئن ظهور، دنبال خواهد کرد.

منبع: مرصاد

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.