اقدام انقلابی در احیای معاونت فرهنگی ـ اجتماعی دانشگاه مازندران

اقدام انقلابی رئیس دانشگاه مازندران برای احیای معاونت فرهنگی ـ اجتماعی حذف شده دانشگاه مازندران، نشان دهنده لغو مصوبات غیرکارشناسی و غیرانقلابی گذشته بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی زارعی از فعالان فرهنگی و سیاسی کشور و استاد دانشگاه در یادداشتی با عنوان «معاونت فرهنگی اجتماعی حذف شده دانشگاه احیاء شد» نوشت؛ یکی از غصه‌هایم در دوران خدمت‌گزاری نهضت استادی ایران، وجود  برخی پنهان‌کاری‌های معاونت وقت فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم در هدایت‌گری آشکار حذف معاونت فرهنگی و اجتماعی و ادغام آن با معاونت دانشجویی بود.

اجرای این سیاست اما به برخی دانشگاه‌ها در استان‌ها واگذارشده بود، برخی دانشگاه‌ها برای اجرای فرمان برخی مدیران سیاست‌زده‌ی وقت وزارتخانه  و در کاهش پیامدها و  واکنش‌های نیروهای دلسوز و انقلابی در  اجرای این طرح  ضدعلمی و ضدفرهنگی، آن را به هیأت‌های امنای دانشگاه‌ها وانهاده تا این اقدام نادرست،  موجه و قانونی جلوه کند.

یکی از این  مراکز آموزشی که قربانی سیاست‌زدگی شد، دانشگاه پرافتخار و دانشمندپرور مازندران بود، که رئیس وقت آن برای اجرای این دستور مشکوک، حتی برخی نهادهای انقلابی را در کارسازی برای طرح خود شریک و همراه کرده  بود.

اما این کارسازی رندانه بلافاصله با واکنش صریح، مدلل و انقلابی حضرت آیت‌الله محمدی لائینی نماینده گرامی رهبر معظم انقلاب در استان مازندران، اساتید انقلابی و نهضت استادی بسیج  مواجه شده بود.

در این‌باره با نماینده‌ گرامی رهبر انقلاب در دانشگاه‌های کشور مذاکراتی به عمل آمد و ایشان نیز قویا به وزارت علوم تذکر دادند، با وزیر وقت علوم هم  از موضع انقلابی و علمی  وارد گفت‌وگو شده و خواستار برخورد وی با راهبری غلط معاون وقت فرهنگی درباره انهدام معاونت شدم. به هر روی، اما هیأت رئیسه وقت دانشگاه مازندران  بر تصمیم غلط خویش پافشاری  و با قلدری ناهمتراز با محیط علمی و آموزشی و به دور از خردجمعی و روش‌های دموکراتیک  به صدور  احکام مناصب جدید  مبادرت کرد، اینک اما رئیس جدید و متعهد دانشگاه مازندران با حمایت همه دلسوزان و کمک نهضت استادی  بسیج  استان  و دیگر  دلسوزان دانشگاه  و در احترام  به ضوابط علمی و انقلابی و نیز  در توجه عملی به  تذکرات حضرت آیت‌الله لائینی، مصوبه غیرکارشناسی مدیران دانشگاه  در دولت گذشته را اصلاح و معاونت فرهنگی، اجتماعی  را احیاء و همچنین  یکی از اساتید  خوشنام و انقلابی دانشگاه را به مسؤولیت  این معاونت منصوب کرد.

به نظر من این احیأگری‌ دانشگاه‌مازندران و لغو مصوبات غیرکارشناسی و غیرانقلابی گذشته، مورد توجه روسای دیگر دانشگاه‌هایی که در پوشش هیأت‌های امناء  به‌ قربانی کردن فرهنگ در بروکراسی دانشگاه  اقدام کرده بودند الگوی عمل واقع خواهد شد زیرا فرهنگ، مبنا، مقوم و پیشران توسعه علمی و هویتی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی و پژوهشی ایران اسلامی است.

ذکر یک نکته مهم دیگری در فرصت نگارش این یادداشت اما از حیث تاریخی و برای درج در حافظه تاریخی بی‌وجه نیست؛ این روش غیردموکراتیک حذف معاونت فرهنگی و اجتماعی در مدیریت وقت دانشگاه مازندران در شرایطی شکل گرفت که با پیشنهاد نهضت استادی بسیج و با همراهی همه تشکل‌های استادی و دانشجویی و صنفی از سلایق مختلف سیاسی که مجموعا و در پرتو خرد جمعی و با تعاملی دموکراتیک مقرر کرده بودند به مناسبت پاسداشت سیره و عمل سید‌الشهدای مقاومت و سپهبد ایران و اسلام دانشگاه مازندران و یا پردیس این دانشگاه به نام مبارک حاج قاسم سلیمانی قدس سره‌الشریف مزین شود؛ مع‌الاسف هیأت رئیسه وقت، به رغم وجود این مصوبه قانونی در شورای ذیربط دانشگاه، با این‌کار مخالفت و اعلام داشتند مسؤولان وزارتخانه مانع از این اقدام خردمندانه استادان جناح‌های گوناگون سیاسی، متدین و وطن‌خواه دانشگاه مازندران هستند!

 

منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.