احمد سالک:

بودجه فرهنگی کشور سه برابر شود

یک عضو سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا ۶ درصد بودجه سالانه خود را برای فعالیت‌های فرهنگی اختصاص می‌دهد در حالی‌که در ایران این رقم کمتر از ۲ درصد است که امیدواریم دولت جدید این رقم را سه برابر کند.

ایسنا/اصفهان یک عضو سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا ۶ درصد بودجه سالانه خود را برای فعالیت‌های فرهنگی اختصاص می‌دهد در حالی‌که در ایران این رقم کمتر از ۲ درصد است که امیدواریم دولت جدید این رقم را سه برابر کند.

احمد سالک در گفت‌وگو با ایسنا درباره راهکار عملی برای مقابله با جنگ فرهنگی، اظهار کرد: در وهله اول باید فرهنگ را معنا کنیم، چراکه فرهنگ انعکاس دهنده هویت جامعه است و بسیاری از مسائل به فرهنگ بر می‌گردد و به قول مقام معظم رهبری مقوله فرهنگ مظلوم واقع شده است. باید توجه داشته باشیم که فرهنگ زیرساخت تمام دستگاه‌های حاکمیتی است و به همین دلیل در برنامه پنج ساله ششم پیوست فرهنگی برای وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف تعریف شد که کم‌ترین توجه به آن شد.

وی افزود: اگر معنای فرهنگ را دین بدانیم و دین تمام زیرساخت‌های خانواده برای استحکام جامعه و حاکمیت را شامل شود باید بیش از گذشته به مقوله فرهنگ دینی توجه کنیم. اگر در دل قرآن برویم دستورالعمل‌ها و اصول خاصی را برای گسترش فرهنگ اسلامی در سطح جامعه خواهیم داشت.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: اینکه در جامعه می‌بینیم برخی افراد به دنبال بی‌حجابی، سگ بازی و … هستند، ناشی از فرهنگ غرب و نشان دهنده دوری از فرهنگ قرآنی و دینی است. بنابراین راه عملی برای مقابله با جنگ فرهنگی وجود دارد و در قرآن کریم دستوراتی برای عترت و فرهنگ جامعه در ابعاد و عرصه‌های مختلف دارد. همه باید به دنبال اجرای چنین فرهنگی باشیم و دستگاه‌های مختلف باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

سالک گفت: در برخی موارد هم هنوز برای مردم تبیین نشده که فرهنگ دینی کدام است و اکنون که مقام معظم رهبری موضوع جهاد تبیین را مطرح کردند بهترین فرصت برای بیان این مطلب است. تمام دولت‌های گذشته کمترین بودجه را برای بخش فرهنگ اختصاص داده‌اند. آمریکا ۶ درصد بودجه سالانه خود را برای فعالیت‌های فرهنگی و زیرساخت‌های آن اختصاص می‌دهد در حالی که در ایران این رقم کمتر از ۲ درصد است که امیدواریم دولت جدید این رقم را سه برابر کند و مجلس یازدهم هم باید به این مهم توجه داشته باشد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.