حجت‌الاسلام شاطری:

لازمه اجرای سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، بودجه است

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها با اشاره به عدم اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: لازمه اجرای سیاست و مصوبه اختصاص ردیف بودجه است که مصوبات شورا بودجه ندارد.

حجت الاسلام شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با اشاره به تشکیل کمیته‌های تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از حکم رهبر انقلاب و انتصاب اعضای جدید این شورا گفت: تا جایی که مطلع هستم با پیگیری دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگروه‌ها و کمیته‌های تحول در شورا تشکیل شده است که هم از مدیران و دبیران تخصصی مشورت می‌گیرند و هم اینکه از اعضای فعال شورای عالی انقلاب فرهنگی که در این زمینه حرف برای گفتن دارند با تکیه بر عقبه هایشان طرح‌ها و پیشنهاداتشان را ارائه می‌دهند وهمین تلنگر تحول که رهبر انقلاب به این قرار گاه زده امیدواریم نتیجه بخش خواهد بود.

هر گونه خطایی می‌تواند شورای عالی انقلاب فرهنگی را به اشتباه بکشاند

وی افزود: من معتقد هستم هر عملی تابع باوری است که در آن عامل صورت می‌گیرد یعنی کسانی که می‌خواهند رویکرد تحولی در شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشند بسته با اینکه چه تعریفی از قرارگاه و چه تعریفی از محور‌های فرماندهی و عملیاتی و از اولویت‌های ماموریتی خودشان دارند بر آن اساس برنام‌های تحولی را ارائه می‌دهند.

شاطری اضافه کرد: هرگونه تاریکی و تلقی اشتباه درحوزه محور‌های فرماندهی واولویت‌های ماموریتی اگر صورت بگیرد دوباره می‌تواند شورای عالی انقلاب فرهنگی را می‌تواند دوباره به اشتباه بکشاند.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها اضافه کرد: یکی از مسئله‌ای که ترکیب جدید شورا را دیدم که افراد مناسبی هم هستند، وقتی قرار گاه فرهنگی کشور می‌خواهد سیاست گذاری کند حتما باید از صاحب نظران جامعه شناس کشور باشند اینجا سیاست گذاری فرهنگی کشور اتفاق می‌افتد از اساتید سیاست گذاری فرهنگی باید استفاده شود.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد این قرارگاه سیاست گذاری فرهنگی کند باید اساتید اخلاق که می‌خواهند ما را از وضع موجود به وضع مطلوب برسانند باید در ترکیب شورای عالی انقلاب فرهنگی باشند، منکر ظرفیت‌های موجود نیستم، اما باید مکمل این افراد در مجموعه باشند.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها با اشاره به اهمیت حوزه دین و فرهنگ گفت: صاحب نظران دینی و فرهنگی بر اساس تخصص شان باید در این شورا باشند نه بر اساس شهرت و اعتباراتشان که همین باعث اشتباهات شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است. سال‌های قبل کار خوبی اتفاق افتاد در شورا که هر کدام از اعضا با عقبه‌ها و مشاورانی همراه بودند که اگر کمک کنند که این طرح ادامه پیدا کند می‌تواند به قرارگاه فکری کشور تبدیل شود.

 

تغییر ساختار فرهنگی

 

لازمه اجرای سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی اختصاص بودجه است

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در خصوص عدم نظارت به اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و نداشتن ضمانت اجرای این قوانین گفت: سیاست گذاری که دغدغه نظارت و چگونگی و میزان اجرای سیاستش را نداشته باشد در واقع اعتقادی به سیاست خود ندارد که این را هم همه می‌فهمند و من هم می‌فهمم.

وی ادامه داد: لازم است که اگر سیاستی گذاشتیم، لازمه آن بدون بودجه و ردیف و حساب کتاب مشخص دلیلی ندارد که آن بپردازیم. اجرای سیاست‌ها بی مایع فطیر است.

حجت الاسلام شاطری گفت: حدود ۱۵ سال عضو نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی بودم که بخش قابل توجهی از مصوبات اجرا نشده بود که وقتی توضیح می‌خواستیم می‌گفتند که بودجه برای اجرای آن ندارم.

فرهنگ در دانشگاه‌ها تعطیل است!

وی افزود: این‌ها سیاست گذاری‌های اشتباهی است که صورت گرفته است و حتی ساختار‌های مناسبی هم نیست باید ماموریت گرا کنند. یکی از اولویت‌های کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی، حوزه فرهنگ است، اما حتی یک نفر از اعضای هیات‌های امنای دانشگاه‌ها که تعیین پول می‌کنند برای اجرای سیاست‌های رئیس دانشگاه‌ها، رسالت فرهنگی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.