مطالبات فعالان جامعه فرهنگی استان یزد از رییس جمهور

یزد- ایرنا- فعالان فرهنگی استان یزد به مناسبت دوازدهمین سفر استانی هیات دولت به این استان ، مطالبات و دغدغه‌های خود را در زمینه های مختلف بیان کردند.

به گزارش ایرنا، امام جمعه بخش مرکزی یزد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب در خصوص فرهنگ و رسانه که “باید ساختار فرهنگی با بازسازی انقلابی همراه شود ” گفت: امروز احساس می‌شود دچار مشکل ساختاری در جریان فرهنگ کشور هستیم و این امر به یک حرکت انقلابی نیاز دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدکاظم مدرسی افزود: ساختار و ابزار موجود فرهنگی کشور مطلوب نیست و اگر بخواهیم در این زمینه موفق شویم ابزارهای فرهنگی از قبیل سینما، هنر، رسانه‌های صوتی و تصویری و نوشتاری باید در قالب تغییر این ساختار فرهنگی شکوفا شوند که اکنون این شکوفایی احساس نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه شوراهای فرهنگ عمومی در سراسر کشور فعالیت گسترده ای ندارند گفت: این شوراها باید از حالت اداری خارج شده و جنبه مستقل پیدا کنند البته باید بتوانند نیروی لازم را در ادارات تامین کنند، اکنون شوراهای فرهنگ عمومی در استان‌ها ذیل ادارات ارشاد قرار گرفته‌اند اما باید مثل نهادی از جمله حفظ آثار بتوانند هر نیرویی را از هر نهادی تامین کنند تا عملا تاثیرگذار باشند.

مدرسی افزود: در صورتی که آیین‌ نامه قوی برای شوراهای فرهنگ عمومی تدوین شود بسیاری از شرکت‌های متولی خصولتی که با بودجه‌ فرهنگی و مقرری در راه فرهنگ برنامه‌هایی را بدون هماهنگی با شورای فرهنگ عمومی و حتی ارشاد اجرا می‌کنند عملا به شورای فرهنگ عمومی وصل شده یا حداقل نظارتی بر فعالیت آنها صورت گیرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ابراز امیدواری کرد مسئولان برای اجرای صحیح ساختار فرهنگی قوی کشور در کنار ساختار اقتصادی موفقتر عمل کنند.

به هنرمندان اعتماد کنیم

هنرمند و فعال عرصه تئاتر و سینمای استان یزد که ۳۰ سال سابقه فعالیت در زمینه فرهنگی را دارد نیز با بیان اینکه از مسئولان ذیربط انتظار می رود در حوزه فرهنگی و هنری هیچ اقدامی انجام ندهند به ذکر خاطره ای از مرحوم “آذر یزدی” در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی پرداخت و گفت: زمانی یکی از وزرای وقت ارشاد به دیدار وی رفته و در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی از مرحوم سوال کرده بود که جواب دادند: در ارشاد را ببند.

عباس ملازینلی با بیان اینکه جامعه هنرمندان اعتقاد و باور قلبی به شرع مقدس اسلام داشته و قصد نداریم خطوط شرع مقدس زیر پا گذاشته شود افزود: مردم قضاوت گران خوبی هستند و می توانند اثر خوب هنری را از اثر بد تشخیص دهند.

وی با بیان اینکه خط قرمزی به نام شرع مقدس وجود دارد که قاعدتا از طرق مختلف اعمال می شود گفت:در حالیکه در زمینه فیلم ، نمایش ، کتاب و سایر بخش ها مجوزها مطابق با آیین نامه های شورای انقلاب فرهنگی صادر می شود اما افرادی از دستگاه های نظارتی با سلایق خود دایره های تنگ تری ترسیم می کنند و هنرمندان را مجبور می کنند در آن دایره قرار گیرند که متاسفانه روز به روز این دایره و خطوط تنگ تر می شود.

این هنرمند برجسته یزدی گفت: به عنوان مثال در یزد فیلم سینمایی تولید شده و پروانه ساخت از وزارت ارشاد دارد و مراحل قانونی را طی کرده اما دستگاهی که شاید ارتباط مستقیمی هم در این زمینه نداشته باشد با این فیلم مخالفت کرده و کار متوقف شده است.

ملازینلی با بیان اینکه در خصوص این فیلم تنها روی دو صفحه خلاصه فیلمنامه قضاوت صورت گرفته است اظهار داشت: دریافت مجوز موسسه فرهنگی تک منظوره در استان نیز با وجود برخی محدودیت ها بعضا سالها طول کشیده و در نهایت متقاضی تایید صلاحیت نمی شود.

وی با اشاره به اینکه هنر زبان مشترکی در دنیا است اظهار داشت: اگر بخشی از زبان دیپلماسی به هنرمندان واقعی و اصلی که عیار فنی مشخص و خوب دارند، داده شود و در این زمینه به هنرمندان که عاشق کشور، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی هستند اعتماد شود قطعا این قشر برای سربلندی و اعتلای کشور تلاش خواهند کرد و شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

یزد تماشاخانه استاندارد ندارد

ملازینلی از نبود تماشاخانه استاندارد و مناسب در شهر جهانی یزد انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در احداث سالن تئاتر از نظرات صاحب نظران استفاده نمی شود و سالن اجتماعاتی ساخته می شود که بخشی از آن به تئاتر اختصاص می یابد این در حالی است که سالن تئاتر تخصص خاص خود را دارد و باید با حضور صاحب نظران طراحی شود و استانداردهای بین المللی را باید در ساخت و طراحی آن در نظر گرفت.

وی ادامه داد:  زمانی از اعتبار، بودجه ،تسهیلات، امکانات و زیرساخت  صحبت می شد اما اکنون درخواست می شود اجازه دهید هنرمندان در چارچوب موازین اسلام فعالیت کنند و در این زمینه تنها یک مرجع تصمیم گیرد.

این هنرمند برجسته استان یزد با اشاره به اینکه زبان دیپلماسی هنر به شدت قوی تر، موثرتر، ارزشمند تر و ماندگارتر است  بیان کرد: متاسفانه ایران هراسی و اسلام هراسی در برخی کشورها دیده می شود و این در حالی است که یک هنرمند در صورتی که مورد اعتماد قرار گیرد می تواند با زبان هنر در قالب های مختلف بر تفکر آنها نسبت به این موضوع تاثیرگذار بوده و افکار عمومی کشورها را به سمت دیگر سوق دهد.

یزد قطب ادبیات کودک و نوجوان معرفی شود

همچنین بانوی برجسته در زمینه شعر در  استان یزد در زمینه مطالبات این قشر به ایرنا گفت: ساماندهی وضعیت نمایشگاه کتاب به ویژه در حوزه آثار ترجمه شده که گاه هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی اسلامی نداشته به ویژه در حوزه کودک و نوجوان که بسیار تاسف بار است، از جمله دغدغه ها فعالان فرهنگی محسوب می شود.

عالیه محرابی، ساماندهی وضعیت نشر و اقدام در جهت کاهش قیمت کتاب از طریق یارانه کاغذ که باعث رونق فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی است، را یادآور شد و تلاش برای معرفی یزد به عنوان قطب ادبیات کودک و نوجوان در سطوح بین المللی با توجه به آثار گرانسنگ مهدی آذر یزدی از طریق ترجمه  آثار ایشان،  تعریف رویدادهای بین المللی و ایحاد ظرفیت گردشگری از طریق بازسازی و احیای ارامگاه این نویستده بزرگ را از دیگر مطالبات حوزه فرهنگ برشمرد.

توجه ویژه به فعالیت های فرهنگی هنری بانوان از طریق موسسات و تشکلهای مردمی و پیاده سازی مدل سبک زندگی ایرانی اسلامی با مشارکت فعال این قشر،  تمرکززدایی رویدادهای بزرگ فرهنگی هنری در سطح ملی با سوق دادن بخشی از رویدادها از پایتخت به شهرستان ها در راستای تحقق عدالت محوری از دیگر مواردی بود که وی به آن اشاره کرد.

انعکاس درد مردم

همچنین مجری و فعال روابط عمومی استان یزد با اشاره به اینکه باید جایگاه روابط عمومی بهتر دیده شود گفت: نگاه مدیران باید نسبت به روابط عمومی نگاه صحیح تری باشد و در انتصاب مدیر روابط عمومی در دستگاه های اجرایی باید بیشتر دقت شود ضمن اینکه در وزاتخانه ها باید روابط عمومی جایگاهی در سطح جایگاه معاونت داشته و افراد متخصص در این پست منصوب شوند.

حامد سلطانی بر پرهیز از بحث های جناحی در سازمان ها تاکید کرد و گفت: در این زمینه نیز باید افرادی جدای از جناح بندی سیاسی انتخاب شوند.

این مجری برتر استان یزد در ادامه با اشاره به اینکه مجریان صنف خاصی ندارند افزود: درخواست می شود صنفی برای مجریان در نظر گرفته شود زیرا که مجریان زیر نظر هیچ اداره یا نهادی قرار ندارند.

وی با اشاره به اینکه مجری مطالبه گر حق مردم است و درد مردم را منعکس می کند اظهار داشت: درد مردم از تبعیض و بی عدالتی اقتصادی در بحث عدم اجرای قانون نظام پرداخت هماهنگی حقوق است ، لذا از دولت درخواست می شود عدالت در پرداخت حقوق را محقق کند.

آیت‌الله سیدابراهیم رییسی رییس جمهور به همراه جمعی از اعضای هیات دولت در دوازدهمین سفر استانی خود جمعه به استان یزد سفر می کند.
منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.