مصلح‌زاده:

طرحی که نتواند استراتژی فرهنگی را تبیین کند، اجرایی نمی‌شود

عضو كمیسیون سبك زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در رادیو گفت‌وگو گفت: وقتی سیاستی با عنوان مهندسی فرهنگی نوشته می‌شود اما نمی‌تواند استراتژی فرهنگی را تبیین کند یعنی خود به خود طرح اجرایی نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر مصطفی مصلح زاده عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر ستاد راهبرد نگاری دهه پنجم با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد مشکلات تئوریک، ساختاری و منابع انسانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ایده‌های تحولی مصاحبه تلفنی کرد.

مصلح زاده گفت: ما در ساختار فرهنگی کشور دچار مشکل هستیم و تا زمانی که این مشکل حل نشود به نقطه مطلوب نمی‌رسیم؛ داشتن نهادهای فرهنگی متعدد که در انجام کارهای فرهنگی مکمل یکدیگر نیستند و عدم توانایی در طراحی یک ساختار جامع فرهنگی از جمله مشکلات کشور است.

وی افزود: شورا باید در ابتدای امر، ساختار کلان فرهنگی را تعیین می‌کرد اما به نظر می‌رسد شورا این وظیفه را برای خود قائل نبوده یا آن را از توانایی خود خارج دیده است؛ شورا باید مجموعه نهادهای فرهنگی کشور را در یک طرح جامع فرهنگی قرار می‌داد تا مکمل هم باشند و لذا اولین سوالی که شورا باید پاسخ دهد این است که چرا چنین ساختاری ایجاد نشد؟

دبیر ستاد راهبرد نگاری دهه پنجم در مصاحبه با رادیو گفت و گو در مورد ساختار تصمیم گیری فرهنگی بیان کرد: مرکزی وجود ندارد که تصمیم گیری را با هم هماهنگ کند و سوال اینجاست که این هماهنگی ساختاری در بین نهادها تصمیم گیر وجود دارد یا خیر؟ در حالی که اساسا یک ساختار هماهنگ و همپوشان وجود ندارد و اگر وظیفه این تصمیم گیری بر عهده شورای عالی است خروجی قابل مشاهده نیست.

عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خاتمه مصاحبه تصریح کرد: وقتی سیاستی نوشته می‌شود و نام آن را مهندسی فرهنگی می‌گذاریم و برای آن اولویت تعیین می‌کنیم در حالی که مشخص نیست قابل اجرا نمی‌باشد و وقتی آن را در اختیار نهادی قرار می‌دهیم، نتیجه‌ای نخواهیم گرفت و لذا وقتی طرحی نتواند استراتژی فرهنگی را تبیین کند یعنی خود به خود طرح اجرایی نمی‌شود.

منبع: رادیو گفت‌وگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.