انتصاب اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی گامی در جهت بازسازی ساختار فرهنگی کشور

برای ایجاد تحول در ساختار فرهنگی کشور رهبر انقلاب در 23 آبان ماه اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را منصوب کردند.

به گزارش برنا؛ مسئله فرهنگ و معضل تهاجم فرهنگی از جمله موضوعات مهمی است که چند سالی می‌شود که جامعه ما را درگیر خود کرده است، به دنبال آن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در چندین سال اخیر مکرر در سخنان روشنگرانه خود به مسئله‌ تهاجم فرهنگی اشاره و آن را بسیار مهم دانسته‌اند و فرمودند: “این مسئله‌ تهاجم فرهنگی که ما بارها روی آن تأکید کرده‌ایم واقعیت روشنی است؛ با انکار آن ما نمی‌توانیم اصل تهاجم را از بین ببریم. ” علاوه بر این، ایشان در بخش دیگری از سخنرانی‌های خودشان در این باره اظهار کردند: “تهاجم فرهنگی به مقصود بی‌اعتقاد کردن نسل نو انجام می‌گیرد؛ هم بی‌اعتقاد کردن به دین، هم بی‌اعتقاد کردن به اصول انقلابی و آن تفکر فعالی که امروز استکبار از آن می‌ترسد و قلمرو قدرت‌های استکباری را به خطر می‌اندازد.”

با وجود تاکیدات رهبر انقلاب بر مسئله فرهنگ و تهاجم فرهنگی، متاسفانه شاهد غفلت برخی از مسئولان و نهادهای سیاست‌گذار در این حوزه بودیم و این کم‌توجهی‌ها به اهمیت مسئله فرهنگ، تا حدی پیش رفت که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۹۵، از واژه ولنگاری فرهنگی برای تشریح وضعیت فرهنگی جامعه استفاده کردند. چنین توصیفی از مسئله فرهنگ در کشور از قول مقام معظم رهبری نشان از وخیم شدن وضعیت فرهنگی کشور دارد و وظیفه بزرگی را بر دوش نهادهای سیاست‌گذار این حوزه می‌گذارد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از نهادهای سیاست‌گذار در امور فرهنگی کشور است که در ۱۹ آذر ماه سال ۱۳۶۳ یعنی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی به منظور تحول بنیادین در روند آموزش و ساماندهی امور فرهنگی و توسعه و تعمیق فعالیت‌های انقلاب فرهنگی راه اندازی شد. اما با گذشت نزدیک به ۴۰ سال از ابلاغ آن ماموریت‌ها و ایجاد تحولات در امور فرهنگی کشور، بازسازی ساختارهای فرهنگی این بار مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار می‌گیرد.

رهبر انقلاب در اولین دیدار خود با اعضای هیات دولت سیزدهم با اشاره به این موضوع و تأکید بر اهمیت مسئله «فرهنگ و رسانه»، گفتند: ساختار فرهنگی کشور دارای اشکال و نیازمند بازسازی انقلابی است و حرکت انقلابی یعنی حرکتی بنیانی، خردمندانه، عاقلانه و برخاسته از اندیشه و حکمت، نه حرکت بی‌هوا و بی‌حساب.

همچنین آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه توصیه‌های خود به دولت سیزدهم فرمودند: راه اصلی مواجهه با جنگ نرم دشمن، حمایت از حرکت‌های صحیح در زمینه فرهنگ و تشویق آنها، و ایستادن در مقابل حرکت‌های غلط است، چراکه عرصه فرهنگ و رسانه آوردگاهِ «صلاح و فساد، و حق و باطل»، و عرصه‌ی جنگ فرهنگی با گسترش‌دهندگان فساد در دنیا است.

بازسازی ساختار فرهنگی کشور، نقشه راه جدیدی است که‌ رهبر فرزانه انقلاب این بار برای مسئولان حوزه فرهنگی کشور ترسیم کرده‌اند و در ابتدای شروع کار دولت جدید رهبر انقلاب به دولتمردان سیزدهم در این باره توصیه داشتند. برای ایجاد تحول در ساختار فرهنگی در ابتدا نیاز است که به سراغ تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی برویم، نهاد مهم درعرصه سیاستگذاری‌های کلان فرهنگی و ریل گذاری برای نظام آموزشی کشور. سرآغاز تحول هم از ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ شروع می‌شود روزی که رهبر انقلاب اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را منصوب کردند.

وقتی نگاهی به اسامی افرادی که به‌ تازگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی با حکم مقام معظم رهبری منصوب شده‌اند می‌اندازیم شاهد این هستیم که رهبری در این دوره با انتخاب اعضای جوان به دنبال چابک سازی این شورا به جهت عملیاتی کردن وظایف محول شده، هستند. وقتی رهبر انقلاب تاکید ویژه‌ای بر مسئله بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور دارند، این شورا که مامور سیاست‌گذاری کلان فرهنگی و ریل گذاری برای نظام آموزشی و علمی کشور است، توقع داریم در همین مسیر گام بردارد. انتصابات جدید در شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز مرحله‌ای جدید و متفاوت در عرصه فرهنگ کشور خواهد بود.

در یک ماه اخیر بعد از انتصاب اعضای جدید، جنب و جوش‌هایی در این شورا برای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری صورت گرفته است. اول آذر ماه سال جاری اولین کارگروه تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد تا تحولات لازم در این شورا بر مبنای احکام رهبر انقلاب و اولویت‌های فرهنگی و علمی کشور، مورد بررسی قرار گیرد. ۲ آذر ماه حجت الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه این شورا از کارگروه تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی خواست با دقت و بررسی همه جانبه، پیشنهادات موجود در این زمینه را جمع بندی و برای تصمیم گیری در جلسه بعدی ارائه دهد. تمام این اقدامات نشان از این دارد اعضای جدید در مسیر تحول و تغییرات در ماموریت‌ها و وظایفشان در شرایط جدید گام برمی‌دارند.

مسائل مختلفی در حوزه فرهنگ وجود دارد که لازم است در اولویت شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد، به عنوان مثال؛ ترویج سبک زندگی اسلامی در جامعه به خصوص در میان جوانان. متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل هجمه‌های فرهنگی روی داده، سبک زندگی اسلامی کمتر مورد استقبال قرار گرفته و تقلید از شیوه و مدل زندگی غربی‌ها در جامعه نمود زیادی پیدا کرده است، که بازسازی سبک زندگی اسلامی به شیوه نوین و ترویج آن در جامعه می‌تواند از اولویت‌های این شورا باشد. علاوه بر این وجه پژوهشی شورای عالی انقلاب فرهنگی که یکی از ارکان بنیادی در ساختار این شوراست باید اصلاح شود اگر شورای عالی در حوزه پژوهشی و جمع آوری اطلاعات، متحول شود بهتر می‌تواند در مسیر تحول و تحقق توصیه‌های رهبر انقلاب گام بردارد. در ابتدای حکم انتصاب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به اعضای جدید تاکید داشتند؛ نگاهی نو، آسیب‌شناسانه و روزآمدساز، به مجموعه‌ای از زیرساخت‌های تمدنی ضروری است و با توجه به اینکه در حکم رهبری به این مهم اشاره شده، از اعضای جدید این شورا انتظار می‌رود به سوی نو شدن در عرصه وظایف فرهنگی حرکت کنند.

ساختار فرهنگی کشور باید به صورت انقلابی بازسازی شود، دیگر نباید فرصت سوزی کرد تا زمان انجام اقدامات موثر را از دست بدهیم، توجه ویژه به مسئله فرهنگ و سیاست‌گذاری درست و به جا در این حوزه  باید در دستور کار اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد. این شورا وظیفه مهمی در حوزه فرهنگی عمومی بر عهده دارد و مناسب است با دستور جدید رهبر معظم انقلاب اسلامی در فعالیت های خود بازنگری داشته باشد. بار اصلی فرهنگ عمومی کشور بر عهده این شوراست، پس اعضای جدید با سر لوحه قرار دادن فرمایشات رهبری و نگرانی‌های ایشان درباره مسئله فرهنگ و تهاجم فرهنگی در این دوره ۴ ساله باید گام‌های جدی بردارند.

منبع: خبرگزاری برنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.