بررسی چالش‌های بازسازی ساختار فرهنگی در استان اصفهان

بازسازی ساختار فرهنگی در ابتدا نیازمند تغییر نگاه به فرهنگ است

اولین نشست مشورتی استانی طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور در استان اصفهان با حضور نخبگان و فعالان فرهنگی این استان به همت سازمان تبلیغات اسلامی این استان و با حضور «یاسر جلالی» دستیار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و «احمد مداحی» رئیس مرکز رسانه و عملیات‌های ویژه سازمان، برگزار شد که از مجموع صحبت های آن می توان اینگونه نتیجه گرفت که بازسازی ساختار فرهنگی کشور در ابتدا نیازمند تغییر نگاه به فرهنگ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز راهبردی فرهنگ و رسانه، در این نشست مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان ضمن گرامیداشت سالروز ۲۵ آبان، سالروز حماسه و ایثار مردم اصفهان گفت: صاحب نظران بر این باورند ریشه بسیاری از مشکلات موجود کشور مسائل فرهنگی است و باید برای بررسی و رفع آنها همت کرد.

حجت‌الاسلام رحمت‌الله اروجی اظهار کرد: بسیاری از صاحبان فکر و اندیشه در حوزه فکری و مکتبی نظام جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارند ریشه بسیاری از مشکلات موجود کشور مسائل فرهنگی است و باید برای بررسی و رفع آنها همت کرد.

وی راکد بودن نظامات فرهنگی را زمینه سازی مشکلات متعدد عنوان کرد و گفت: اگر به گونه‌ای به سراغ دستگاه‌هایی که برای رشد و تعالی نظام جمهوری اسلامی تلاشی انجام داده و می‌دهند برویم و از آنها سوال شود آیا ساختار حاکم بر این سازمان و نهادها، تولید فکر و اندیشه در راستای گام دوم انقلاب است یا خیر احتمالاً پاسخ شأن رضایت بخشی این گونه اقدامات نخواهد بود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان ادامه داد: بخشی از واقعیت این است که باید در ساختارهای سازمانی و دستگاه‌های اجرایی انقلابی اتفاق بیفتد و بسیاری از بروکراسی‌ها و مشکلات پیچیده اداری که دست عوامل اجرایی را برای این انقلاب فرهنگی می‌بندد، رفع شود.

یاسر جلالی، دستیار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به تشریح اقدامات انجام شده در راستای تدوین طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه پرداخت و اظهار کرد: بازمهندسی نظام حکمرانی فرهنگی مبحث جدیدی نیست که مطرح شده است و رهبر معظم انقلاب در سال‌های ۸۶ و ۹۰ نیز این مباحث را مطرح فرموده و از شورای عالی انقلاب فرهنگی خواسته بودند که در این زمینه اقداماتی انجام دهند.

وی با یادآوری روی کار آمدن دولت جدید و ظرفیت‌های موجود ابراز امیدواری کرد که بتوان ساز و کار مشترکی برای تدوین و اجرای طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه پیاده سازی کرد.

دستیار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: تلاش داریم تا طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه با مشارکت آحاد وسیعی از مردم شکل گیرد و از تمام ظرفیت‌های کشور در حوزه مردمی و نخبگانی استفاده شود.

وی با بیان اعلام فراخوان برای دریافت ایده‌ها و پژوهش‌ها در این حوزه گفت: ۳۴۰ نفر در فراخوان عمومی مشارکت کردند که از میان آثار رسیده ۱۴۰ طرح منسجم احصا شده است.

جلالی دعوت به مشارکت از سوی وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی و مدیران کل ارشاد استان‌ها را از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا اشاره کرد و گفت: ۲۵ استان تاکنون پیشنهادات خود را در این موضوع ارسال کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: همزمان فرآیندی را به صورت خاص در رسانه‌های مربوطه آغاز کردیم و با معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد جلساتی برگزار شده است.

دستیار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ایجاد سازمانه در دبیرخانه شورای عالی و استفاده از ظرفیت‌های مجموعه‌های پژوهشی کشور را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و گفت: در حوزه‌های بدیهی که اجماع نخبگان در آن وجود دارد مثل تغییر ساختار بودجه‌ای فرهنگی، رسانه‌ای در سال ۱۴۰۱ نیز اقدامات مثبتی انجام شده است.

امروزه کشور نیازمند یک قرار گاه فرهنگی است

همچنین حجت الاسلام محسن کریمی مدیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اصفهان با تاکید بر لزوم بازخوانی ساختار فرهنگی گفت: با اینکه حکومت اسلامی در سال های ۴۲ تا ۵۷ تشکیل نشده بود با این حال حکمرانی فرهنگی کشور بدون داشتن حاکمیت اعلامیه های امام را به دست آحاد مردم می رساند.این روند پس از آن نیز تا سال ۶۸ ادامه داشت که نیازبررسی و بازخوانی این برهه تاریخی در کشور برای بازسازی ساختار فرهنگی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس هم در کمیته، هم در نهضت سواد آموزی و هم در سپاه و بسیج نقش اصلی را مردم در میدان فرهنگ بازی می کردند تصریح کرد: از سال ۶۸ این حاکمیت بود که نقش پر رنگی در فرهنگ بازی کرد و این مساله باعث شد تا حکمرانی فرهنگی به دلیل نداشتن فرهنگ حکمرانی از بین برود مثلا در بحث آذین بندی دهه فجر، حاکمیت به جای نقش حامی، بانی شد.

کریمی افزود: از همین جهت بود که حکمرانی فرهنگی صورت گرفت و فرهنگ حکمرانی به ادبیات سیاسی کشور ورود کرد امروزه کشور نیازمند یک قرار گاه فرهنگی است و این قرارگاه فرهنگی نیازمند منابع انسانی جهادی است زیرا اگر شیوه ها تغییر کنند و ساختار عوض شود ولی نیروی انسانی تغییر نکند منتج به نتیجه نخواهد شد، باید روی واژه «قرارگاه فرهنگی» دقت ویزه ای کنیم. در ساختار موازی کاری داریم و ضمنا تاریخ انقضای برخی ماموریت ها که برای ساختار تعبیه کردیم رسیده است.

رسانه است فرهنگ را می سازد

دیگر سخنران این نشست  دکتر سیما یحیی آبادی، از فعالان زن استان اصفهان و دبیر شورای زنان فرهیخته این استان بود. وی با بیان اینکه باید در حوزه فرهنگ خودمان احساس دغدغه کنیم یادآور شد: تا این احساس دغدغه در افراد شکل نگیرد کاری از پیش نمی رود. همان طور که مقام معظم رهبری گفتند در حوزه فرهنگ باید آتش به اختیار بود و خود دغدغه داشت امروز با دیروز فرق دارد و نوجوانان ما دیگر تحت تاثیر فوتبالیست ها و بازیگران نیستند بلکه اکنون به دنبال الگو برداری از اینفلوئنسرها و واینرهای انلاین هستند امروزه دیگر رسانه از فرهنگ تبعیت نمی کند و باید دانست که اکنون رسانه است که فرهنگ را می سازد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین زادهوش نیز در این نشست یکی از نقیصه‌های جدی در ساختار نویسی فرهنگ حاکمیت را نگاه جدایی فرهنگ از سیاست و اقتصاد دانست و تصریح کرد: همه این اجزا باید با هم در یک راستا دیده شوند، اگر بهترین عملکرد در بخش فرهنگ وجود داشته باشد ولی در دو زمینه دیگر همراهی وجود نداشته باشد، موفقیت کار فرهنگی به زیر ۱۰ درصد خواهد رسید.

علی صالحی سخنگو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: نگاه روزآمد و انعطاف پذیر در ساختارهای فرهنگی یک ضرورت انکارناپذیر است. وی افزود: در حال حاضر اقدامات و کارهای فرهنگی دستگاه‌ها قابل اندازه گیری نیست لذا ارزیابی صحیحی از عملکرد دستگاه‌ها در دسترس نیست در حالی که ما با انبوهی از مسائل و مشکلات فرهنگی روبرو هستیم.

وی خواستار ارزیابی عملکرد دستگاه‌های فرهنگی شد و گفت: ارزیابی دستگاه‌ها باید بر اساس میزان مشکلاتی باشد که حل کرده‌اند، اینگونه می‌توان به تحول در دستگاه‌ها امیدوار بود. صالحی همچنین در خصوص تولید محتوا و رسانه اظهار کرد: ما هم اکنون بدون در نظر گرفتن مخاطب و سلیقه مخاطب درحال تولید محتوا هستیم، ولی هرگز از خود نمی‌پرسیم که چرا مخاطب باید محتوای ما را بخواند و چرا باید تأثیر بپذیرد. حجت‌الاسلام والمسلمین وحید صافی نیز در این هم اندیشی طرح تحول نظام فرهنگی کشور را در گرو تغییر ساختارها، برنامه‌ها و نیروی انسانی دانست و گفت: در صورتی که این سه عنصر با هم تغییر کنند شاهد تحول نظام فرهنگی کشور خواهیم بود.

حجت الاسلام  قطبی در این نشست اظهار کرد: کانون زایش مشکلات فرهنگی کنونی در دستگاه های اجرایی است و ما پس از بروز مشکلاتی که به واسطه عملکرد و تصمیم های آن ها به وجود امده است، سعی در رفع آسیب ها داریم.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه ما باید کانون زایش مشکلات را مورد اصلاح قرار دهیم، اضافه کرد: پیشنهاد می‌دهیم با تقویت دفاتر نمایندگی‌های ولی فقیه در دستگاه‌ها و دادن نقش و جایگاه مناسب، مشکلات و مسائل را در بدنه جامعه کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: با شکل گیری شبکه نمایندگی دفاتر ولایت فقیه در دستگاه‌های اجرایی و بادادن نقش و ماموریت واقعی، مشابه تجربه مثبت در وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حج و زیارت، می توان، اثر گذاری ساختاری در حوزه فرهنگ را تضمین کرد.

گفتنی است نشست مشورتی طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور، به میزبانی استان اصفهان و با حضور یاسر جلالی، دستیار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و احمد مداحی، رئیس مرکز رسانه و عملیات‌های ویژه سازمان، و با حضور بیش از ۴۰ نفر از نخبگان، صاحب‌نظران و فعالان فرهنگی و مذهبی استان اصفهان برگزار شد و مدعوین در این جلسه به بحث و تبادل‌نظر و ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند و در خصوص لزوم شناسایی وضع موجود، ترسیم وضع مطلوب و بازسازی ساختار فرهنگ و رسانه کشور تبادل نظر کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.